Od 24 sierpnia 2024 r. obywatelskie społeczności energetyczne (OSE) mogą starać się o wpis do rejestru prowadzonego przez Prezesa URE[1]. Uzyskanie wpisu dla podmiotów chcących prowadzić działalność w ramach OSE jest obowiązkowe.
Czym są obywatelskie społeczności energetyczne?
Instytucja OSE została uregulowana ubiegłoroczną nowelizacją ustawy Prawo energetyczne
To podmioty posiadające zdolność prawną, których głównym celem jest zapewnienie korzyści środowiskowych, gospodarczych lub społecznych dla swoich członków, udziałowców, wspólników lub obszarów lokalnych, na których prowadzą one działalność w zakresie:
- wytwarzania, zużywania, dystrybucji, sprzedaży, obrotu, agregacji lub magazynowania energii elektrycznej;
- świadczenia innych usług na rynkach energii elektrycznej, w tym usług systemowych lub usług elastyczności;
- realizowania przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej;
- świadczenia usług ładowania pojazdów elektrycznych;
- wytwarzania, zużywania, magazynowania lub sprzedaży biogazu, biogazu rolniczego, biomasy i biomasy pochodzenia rolniczego.
Działalność obywatelskich społeczności energetycznych opiera się na dobrowolnym i otwartym uczestnictwie tworzących je podmiotów, którymi mogą być wyłącznie osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro i mali przedsiębiorcy, dla których działalność w sektorze energetycznym nie stanowi przedmiotu podstawowej działalności gospodarczej[2].
Jak złożyć wniosek o rejestrację OSE
Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć na formularzu, którego wzór wraz z załącznikami i szczegółowym pakietem informacyjnym jest dostępny na stronie internetowej URE
Do wniosku o wpis dołącza się statut lub umowę OSE, oświadczenie o kompletności i zgodności z prawdą danych zawartych we wniosku, a także oświadczenie, że społeczność będzie prowadzić działalność wyłączenie w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Wniosek można złożyć w postaci papierowej, osobiście lub pocztą na adres:
Urząd Regulacji Energetyki
Departament Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich
ul. Towarowa 25a
00-869 Warszawa
a także w postaci elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP: /URE/SkrytkaESP
Składając wniosek o wpis do rejestru obywatelskich społeczności energetycznych należy również uiścić opłatę skarbową w wysokości 616 zł. W przypadku zmiany wpisu opłata skarbowa będzie wynosić 308 zł.
Źródło: www.cire.pl