Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia nabór wniosków na pożyczki na morską energetykę wiatrową. Wsparcie będzie udzielane ze środków Krajowego Planu Odbudowy w formie Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jego wartość to prawie 5 mld euro.
- BGK uruchamia nabór wniosków na pożyczki dot. morskiej energetyki wiatrowej.
- Wsparcie będzie udzielane ze środków z KPO w formie Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej, którego wartość to prawie 5 mld euro.
- Wsparciem będą objęte projekty o minimalnej wielkości 300 MW zainstalowanej mocy.
- Transformacja energetyczna będzie przedmiotem nowego wydarzenia Energy Days, które odbędzie się 2 i 3 października 2024 w Katowicach. W jednym miejscu i czasie – wszystko, co ważne dla sektora energii i jego transformacji.
Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia nabór wniosków na pożyczki na morską energetykę wiatrową. To następstwo spełnienia jednego z kamieni milowych KPO – podpisania umowy o współpracy między BGK a Ministerstwem Aktywów Państwowych.
„Dzięki temu bank może udzielać pożyczek na projekty, które polegają na budowie farm wiatrowych na Bałtyku. Wsparcie będzie udzielane ze środków z KPO w formie Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej, którego wartość to prawie 5 mld euro” – podał we wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego.
Pożyczki z BGK na projekty o minimalnej mocy 300 MW
Pożyczki będą udzielane na warunkach rynkowych, dzięki czemu wsparcie udzielane inwestorom nie będzie traktowane jako pomoc publiczna i nie będzie potrzeby jego notyfikacji w Komisji Europejskiej. Wsparciem będą objęte projekty o minimalnej wielkości 300 MW zainstalowanej mocy.
Jak przekazano, umowy pożyczkowe na finansowanie morskich farm wiatrowych mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 r., przy maksymalnym okresie spłaty do 2053 r.
Jak zauważył na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister Jacek Bartmiński, ideą tego projektu jest produkcja tańszej, zielonej energii, która długofalowo pozwoli polskim przedsiębiorcom i konsumentom obniżyć koszty funkcjonowania. Korzystanie z zielonej energii nie będzie też obciążało przedsiębiorców obowiązkiem zapłaty ETS-ów.
Transformacja energetyczna opóźniona. Zagrożona konkurencyjność polskiego przemysłu
Jak poinformowała wcześniej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, budowa morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku pochłonie łącznie 27 mld zł, z czego znaczna większość będzie pochodziła z części pożyczkowej KPO.
Inwestycje w tym zakresie podejmują m.in. firmy Orlen, Polenergia, Equinor, PGE czy Tauron.
Wysokie ceny energii elektrycznej, związane z opóźnieniem w transformacji, zaczynają już zagrażać konkurencyjności polskiego przemysłu. Apel w tej sprawie ze strony organizacji zrzeszających jego przedstawicieli trafił w lipcu na biurko premiera – o czym pisaliśmy w WNP.PL w zeszłym tygodniu.
BGK jest polskim bankiem rozwoju, którego misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Celem instytucji jest m.in. stabilizacja rynku, a także dostosowanie działań do pojawiających się potrzeb, trendów i wyzwań poprzez filary strategii i programy BGK. Bank inicjuje i rozwija współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom cykliczności gospodarki.
Obecna na konferencji wiceprezes BGK Marta Postuła poinformowała, że bank BGK uruchomi ok, 30 mld euro z instrumentów KPO na działania związane w dużej mierze z budowaniem zrównoważonego rozwoju opartego na zielonej energii, kwestiach związanych z cyfryzacją i wsparciem polityki mieszkaniowej.
Źródło: www.wnp.pl